Kitap Yayınlama Süreci

Bu konuda yapmanız gereken en önemli şey sabırla beklemek olacak. Bazen o kadar beklemeniz gerekiyor ki o arada yazmayı planladığınız ikinci bir kitap projenizi bile yazmaya başlayabilirsiniz. Çünkü yayınevlerinin çoğu size dönüş yapmayabilir. Özellikle tanınan yayınevlerinden yanıt almanız çok zor. Bazıları olumlu ya da olumsuz yanıt vereceklerini söyleyip hiçbir dönüş yapmaz. Bazıları ise ücret karşılığında size dönüş sağlarlar. Eğer fazla beklemek istemiyorsanız ve yeterince paranız da varsa bu konuda size yardımcı olurlar. Tabi belirli şartları olan bazı yayınevleri sizden ücret almaz, bunun yerine belli bir süre belli bir kitap sayısı satılması konusunda anlaşabilir. Bu tanınmayan ya da sizin gibi yayın hayatına yeni başlayan yayınevleri kitabınız yayınlasa da tanıtım alanında size fazla bir katkı yapmaz ama size bir yol açmak için önemli bir kapı olur. Size tavsiyem size uygun bir yol için oturup iyice düşünmeniz.

Gelelim bir yayınevi ile anlaştığınızda sizi neler beklediğine. Yayınevlerinin yayın politikası farklı olsa da ortak yanları var.

Genelde süreç şu şekilde işler:

1. Dosya mail yoluyla gönderilir
2. Kabul edilen dosyanız hakkında yayınevi ile görüşme yapılır (Yüz yüze ya da belli bir iletişim kanalıyla)
3. Sözleşme şartları görüşülür
4. Sözleşme imzalanır
5. Sözleşme imzalandıktan sonra editörler dosyayı inceleyip düzenler
6. Dosya pdf şeklinde yazara gönderilir, onaylanan dosya yayına hazırlanır
7. Kapak, sayfa, baskı adedi gibi konularda düzenlemeler yapılır
8. ISBN numarası alınır
9. Kitap baskıya gönderilir
10. Kitapçılara gönderilir
11. Kitabın tanıtımı, satışı, dağıtımı yapılır

Her yayınevinde bu liste ve süreç farklı olsa da genel olarak benzer süreçler izlenir. Ücretli ya da ücretsiz hangi yayınevi olursa olsun sizi en çok bekletecek konu dosya kabul sürecidir. Dosyanız kabul edildiğinde yayınevi ile anlaşıp anlamamanız size kalmış bir karardır. En doğru kararı sizin vermeniz gerekir.

 

Related Post

KitabımKitabım

“Ve sonunda anlıyorlar ki nedametin izleri ne yüzdeki yaraya, ne çölde silinip giden kervanın izlerine, ne de zemheride aşılan karlı dağlardaki izlere benzer. Bu iz en yakınında duruyor, içinde çarpıyor.

Kitap Nasıl Yazılır?Kitap Nasıl Yazılır?

Kitap yazmaya karar verip bu konuyu araştırmanız, cevabını merak ettiğiniz bu sorunun ilk aşamasını geçmişsiniz demektir. Karar vermek hayatımızdaki belirsizliklerden, kimi zaman da ertelemelerden kurtulduğumuz anlamına gelir. Dilersiniz sorunun diğer