Kitap Nasıl Yazılır?

Kitap yazmaya karar verip bu konuyu araştırmanız, cevabını merak ettiğiniz bu sorunun ilk aşamasını geçmişsiniz demektir. Karar vermek hayatımızdaki belirsizliklerden, kimi zaman da ertelemelerden kurtulduğumuz anlamına gelir. Dilersiniz sorunun diğer cevabındaki diğer önemli aşamalarına geçelim.

Bir kitap yazmak istiyorsanız ilk önce iyi bir okuyucu olmanız gerekir. Eğer; “Ben yetenekliyim, fazla okumadan da yazabilirim” diyorsanız bu tabiki imkansız değil. Ama iyi bir yazar olmak istiyorsanız mutlaka iyi bir okur da olmanız gerekir. Çünkü yerli veya yabancı bir yazardan okuyacağınız yazılar size farklı bakış açıları, farklı yazma şekilleri ve tarzları kazandıracaktır. İyi bir okuyucu olduğunuzda, farklı ve çok kitap okuduğunuzda size ait bir tarzınızın bile ortaya çıktığını göreceksiniz. Fazla uzatmadan istediğiniz kısma geçelim hemen.

Mümkün olduğunca “Kitap nasıl yazılır?” sorusuna kısa cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle bu süreçte nasıl yazmanız ile ilgili birçok kaynaktan yararlanabilirsiniz. Bu yazı isteğinizi vermezse başka bir yazıya bakabilir, ünlü yazarların bu konudaki görüşlerini araştırıp okuyabilirsiniz.

Kısa bir araştırmadan sonra hangi türde (Öykü, roman, deneme vb.) ve hangi konuda (edebiyat, şiir, bilimsel, psikoloji, spor vb.) yazacağınıza karar verin. Hangi konu başlığı ilginizi çekiyorsa o konuya yönelin. Çünkü ilgiler her konuda olduğu gibi bu konuda da önemli bir unsur. İlginize göre yazmaya başladığınızda kitap yazma konusunda da yetenekli olup olmadığınızı öğreneceksiniz. İlginiz size en iyi ve en doğru yolu gösterecektir.

Konuyu belirlediğinize göre yazımıza devam edebiliriz. Bir diğer aşama (en önemli aşamalardan biri) seçtiğiniz konuda yazmaya başlayın. İster birkaç satır olsun, ister birkaç sayfa. Yeter ki yazmaya başlayın. Yazmaya başlayınca unutmamanız ve dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yazdıklarınızı hemen okumamanız. Çünkü hemen okuduğunuzda değişiklik yapacak bir şey bulamayacaksınız, bu durumun normal bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bırakın yazdıklarınız biriksin, hatta mümkünse yazdığınız eserin bittiğini düşündüğünüzde tekrar başa gelin. O zaman göreceksiniz ki, yaptığınız hatalar, yazıdaki eksikler size daha kolayca görünecek. Tıpkı bir elekten un elediğinizde geriye kalan parçalar gibi.

Daha fazla beklemeden yazmaya başlayın. Size yukarıdaki anlattıklarımızdan kısa bir özet yapalım isterseniz.

Kitap yazma aşamaları:

»» Yazmaya karar vermek

»» Yerli, yabancı çokça kitap okumak

»» Önemli yazarlardan kitap yazma ile ilgili görüşlerini öğrenmek

»» İlginiz doğrultusunda bir tür belirlemek

»» İlginiz doğrultusunda bir konu seçmek

»» Seçtiğiniz konuda ve türde bir şeyler yazmaya başlamak ve bu konuda yeterince araştırma yapmak

»» Yazdıklarınızı sonradan dönüp okumak

 

Related Post

KitabımKitabım

“Ve sonunda anlıyorlar ki nedametin izleri ne yüzdeki yaraya, ne çölde silinip giden kervanın izlerine, ne de zemheride aşılan karlı dağlardaki izlere benzer. Bu iz en yakınında duruyor, içinde çarpıyor.